91-то издание на доделувњето на филмските награди „Oscars“

91-то издание на доделувњето на филмските награди „Oscars“.

Rami Malek – “Bohemian Rhapsody” – Најдобар актер
Olivia Colman – “The Favourite” – Најдобра актерка
“Green Book” – Најдобар филм

Погледнете ги категориите и сите номинации со нивните добитници на овогодишниот 91ви „Oscars“

Најдобра главана машка улога:

Christian Bale – “Vice”
Bradley Cooper – “A Star Is Born”
Willem Dafoe – “At Eternity’s Gate”
Rami Malek – “Bohemian Rhapsody” – Добитник
Viggo Mortensen – “Green Book”

Најдобра споредна машка улога:

Mahershala Ali – “Green Book” – Добитник
Adam Driver – “BlacKkKlansman”
Sam Elliott – “A Star Is Born”
Richard E. Grant – “Can You Ever Forgive Me?”
Sam Rockwell – “Vice”

Најдобра главна женска улога:

Yalitza Aparicio – “Roma”
Glenn Close – “The Wife”
Olivia Colman – “The Favourite” – Добитник
Lady Gaga – “A Star Is Born”
Melissa McCarthy – “Can You Ever Forgive Me?”

Најдобра споредно женска улога:

Amy Adams – “Vice”
Marina de Tavira – “Roma”
Regina King – “If Beale Street Could Talk” – Добитник
Emma Stone – “The Favourite”
Rachel Weisz – “The Favourite”

Најдобар анимиран филм:

“Incredibles 2”
“Isle of Dogs”
“Mirai”
“Ralph Breaks the Internet”
“Spider-Man: Into the Spider-Verse” – Добитник

Најдобр снимател:

Łukasz Żal – “Cold War”
Robbie Ryan – “The Favourite”
Caleb Deschanel – “Werk ohne Autor”
Alfonso Cuarón – “Roma” – Добитник
Matthew Libatique – “A Star Is Born”

Најдобар костим:

Mary Zophres – “The Ballad of Buster Scruggs”
Ruth Carter – “Black Panther” – Добитник
Sandy Powell – “The Favourite”
Sandy Powell – “Mary Poppins Returns”
Alexandra Byrne – “Mary Queen of Scots”

Најдобра режија:

Spike Lee – “BlacKkKlansman”
Paweł Pawlikowski – “Cold War”
Yorgos Lanthimos – “The Favourite”
Alfonso Cuarón – “Roma” – Добитник
Adam McKay – “Vice”

Најдобар документарец:

“Free Solo” – Добитник
“Hale County This Morning, This Evening”
“Minding the Gap”
“Of Fathers and Sons”
“RBG”

Најдобар краток документарец:

“Black Sheep”
“End Game”
“Lifeboat”
“A Night at The Garden”
“Period. End of Sentence.” – Добитник

Најдобра монтажа – филм:

Barry Alexander Brown – “BlacKkKlansman”
John Ottman – “Bohemian Rhapsody” – Добитник
Yorgos Mavropsaridis – “The Favourite”
Patrick J. Don Vito – “Green Book”
Hank Corwin – “Vice”

Најдобар филм од неанглиско говорно подраче:

“Capernaum” (Libanon)
“Cold War” (Polen)
“Werk ohne Autor” (Deutschland)
“Roma” (Mexiko) – Добитник
“Shoplifters” (Japan)

Најдобра шминка и фризура:

Göran Lundström и Pamela Goldammer – “Border”
Jenny Shircore, Marc Pilcher и Jessica Brooks – “Mary Queen of Scots”
Greg Cannom, Kate Biscoe и Patricia DeHaney – “Vice” – Добитник

Најдобра филмска музика:

Ludwig Goransson – “Black Panther” – Добитник
Terence Blanchard – “BlacKkKlansman”
Nicholas Britell – “If Beale Street Could Talk”
Alexandre Desplat – “Isle of Dogs”
Marc Shaiman – “Mary Poppins Returns”

Најдобра песна:

All The Stars – “Black Panther”
I’ll Fight – “RBG”
The Place Where Lost Things Go – “Mary Poppins Returns”
Shallow – “A Star Is Born” – Добитник
When A Cowboy Trades His Spurs For Wings – “The Ballad of Buster Scruggs”

Telekabel Mobil

Најдобар филм:

“Black Panther”
“BlacKkKlansman”
“Bohemian Rhapsody”
“The Favourite”
“Green Book” – Добитник
“Roma”
“A Star Is Born”
“Vice”

Најдобра сценографија:

“Black Panther” – Добитник
“The Favourite”
“First Man”
“Mary Poppins Returns”
“Roma”

Најдобар краток филм (анимиран):

“Animal Behaviour”
“Bao” – Добитник
“Late Afternoon”
“One Small Step”
“Weekends”

Најдобар краток филм:

“Detainment”
“Fauve”
“Marguerite”
“Mother”
“Skin” – Добитник

Најдобра монтажа звук:

“Black Panther”
“Bohemian Rhapsody” – Добитник
“First Man”
“A Quiet Place”
“Roma”

Најдобар звук:

“Black Panther”
“Bohemian Rhapsody” – Добитник
“First Man”
“Roma”
“A Star Is Born”

Најдобри ефекти:

“Avengers: Infinity War”
“Christopher Robin”
“First Man” – Добитник
“Ready Player One”
“Solo: A Star Wars Story

Најдобро адаптирано сценарио:

“The Ballad of Buster Scruggs”
“BlacKkKlansman” – Добитник
“Can You Ever Forgive Me?”
“If Beale Street Could Talk”
“A Star Is Born”

Најдобро сценарио:

“The Favourite”
“First Reformed”
“Green Book” – Добитник
“Roma”
“Vice”