Предлог Ручек – Грашок со Телешко месо

Ве мачи секојдневната мисла што да приготвите денеска за ручек…

Наш денешен предлог е добро познатиот и веќе испробан рецепт Грашок со телешко месо..

 

Потребни состојки

 • 500 gr. грашок
 • 400 gr. телешко месо
 • 1 kom. моркови
 • 2 kom. кромид
 • 1 лажица вегета
 • по вкус се става сол и црн пипер
 • масло по потреба
 • 1  парче лук
 • 2 листа ловоров лист
 • 1 лажица црвен пипер
 • 2 лажици брашно
 • коцка (10 gr.) путер
 1. Месото треба да го исецкате  на ситни коцки. Во садот налејте вода и ставете сол, кога ќе зоврие водата додадете го месото и тоа нека се вари едно 15 минути, кога месото ќе биде сварено, процедето и оставете го на страна .

 2. Кромидот исцистете го од лушпата и исецкајте го на ситни коцки, морковот истоа така да се излупи и да се исецка на ситни кругови, исто така и со лукот и сето тоа треба да се испасира..

 3. Во садот во кој ќе го спремате грашокот, ставете путер и една лажица масло, додаете го кромидот и попрежете го малку, па потоа додадете го лукот, морковот и сето тоа треба да се пржи малку и на крајот додадете го месото. Месето требда добро да се испржи и на крајот додадете го месото.
 4.  

 5. 4. Додадете ја вегетата, солта и биберот, додадете ја водата така да го покријте зеленчукот.Намалете ја температурата , сето тоа нека се вари со полуотворен капак. Сето тоа треба добро да се вари се додека месото и грашокот не бидат добро сварени. По потреба се додава и вода.

   

 6. 5.

  Кога грашакот и месото се добро сварени , припремете ја запршката.

  Во тавата додадете малку масло. Кога ќе се загрее маслото, одате брашно и ота нека се пржи едно 2-3 минути. Потоа додадете го црвениот пипер и сето тоа добро треба да се измеша, и на крајот се додава во садот каде се месото и грашакот.

 7. Имајте пријатен ручек …    Преземно од coolinarka.com

Напишете коментар