Проја со Сирење за вкусен Доручек

Доколку не знаете што да им припремите на вашите домашни за доручек,ние ви препорачуваме проја со сирење.Едноставно,вкусно јадење за вашите најблиски.
Потребни состојки…

4 јајца
400 ml jогурт
200 gr ситно сирење
10 gr сол
10 gr пециво
100 ml масло
250 gr ситно пченкано брашно

Подготовка….
Релната треба да се загрее на 200 степени.
јајцата заедно со солта треба да се изматат без миксер
Додате го јогуртот,маслото и пченкарното брашно во кое пред тоа треба да го ставете пецивиото.
Повторно матетепа додаете го сирењето и внимавајте сирењето да остане во поголеми парчиња.

Ставете брашно во садот во кој ќе ја печете пројата.
Се пече 30 минути на 200 степени и уште 1о минути на 180 степени….
Кога ќе биде готова, покријте ја со крпа и нека одстои уште 10 минути..
Имајте вкусен и пријатен доручек..

Напишете коментар