Јадете ги Следниве Намирници за Здраво Срце

Здравата исхрана е еден од начините за поздраво срце и подолг живот. Има неколку намирници кои го подобруват здравјето и кои треба да ги внесете во вашата исхрана.

Авокадо- Додадете го авокадото во вашиот сендвич или салата, тој содржи бета керотин и липокен кој се важни за здравјето на срцето.
Јадки- ореви, бадеми, лешници, тие се исклучителни полезни намирници кои треба секојдневно да ги внесувате во вашата исхрана.
Јагоди- го спречуваат срцевните заболувања, крвни садови, исто така овде спаѓаат и малините и боровинките.
Мешункасти плодови- грав, леќа, наут, намирници кои се богати со Омега 3 киселини, калциум, исклучителни полезни за човековото здравје.
Спанаќ-Тој е богат со фолна киселина, лутеин, калциум…При редовна консумација се намалува ризикот од срцеви заболувања.

Напишете коментар