Пивото може да биде лек за болно грло

Започна периодот на грип и настинки како и честите болки во самото грло. Во продолжение ќе ви дадеме рецепт како да направете домашен лек за болно грло.
За домашниот сируп од пиво потребни се само две состојки.

Потребно ви е само 150 грама шекер и пола литро пиво..
Подготовка…
Во сад на тивок оган ставете го шекерот и мешајте се додека не се претвори во карамела,потоа тргнете го од оганот и додадете го пивото.
Потоа повторно на оганот и приготвувајте го 15-20 минути се додека не се соедини и не стане како мед, потоа ставете го во стаклен сад.
Возрасните можат да консумираат по една голема лажица дневно, а малите деца по една мала лажица.
Доколку ве мачи сува кашлица можете да додадете лажица исушено нане.

Напишете коментар