Мед и Цимет Секојдневна Исхрана за Здрав Живот

Научниците потврдија дека медот е ефикасен во борбата против повеќе болести,но медот со циметот преставува смртоносна комбинација во борба против сите вируси,зголемен холестерол и шеќер како и против сите непријатели на нашето здравје.
Можеби ви звучи неверојатно но оваа комбинација навистина помага во лечењето на повеќе болести,но најважно од сето тоа што овие две намирници ги има соро во секоја продавница во нашата близина.
Срцеви Заболувања-
Направете паста од мед и цимет во прав,и намачкајте ја како на леб и јадете го тоа наместо мармалад,оваа ќе го намали нивото на холестеролот а може да спречи и срцев удар.
Артритис-
Во чаша врела вода размешајте две големи лажици мед и една лажица цимет во прав,оваа пијте го секое утро и навечер,редовното користење помага дури и за хроничен артритис.
Редовното користење на медот и циметот го подобрува имунитетот и го штити организмот од бактерии и вируси,исто така шпанските лекари потврдуваат дека медот содржи природни состојки кои го штитат организмот од грип.

Напишете коментар