Леонардо ДиКаприо конечно освои Оскар за улогата во The Revenant

leonardo_dikaprio_oskar_2016
 Синоќа во Кодак театарот се одржи познатата манифестација за доделување на Оскарите за најдобрите остварување во светот на филмската уметност.

После шест номинации, Леонардо ДиКаприо конечно го освои својот прв Оскар за главна улога во филмот The Revenant (Повратник).

– Да не ја земаме нашата планета здраво за готово. Јас не ја земам оваа вечер здраво за готово – рече актерот во својот говор.

Режисерот на The Revenant, Алехандро Ињариту, ја освои престижната статуетка за најдобра режија, додека филмот Spotlight освои Оскар за најдобар филм
.

Напишете коментар