Како да Направите Органско Бадемово Млеко

За сите проблеми кои ги имаат конвенционалните млечни производи, една здрава, алкална и евтина алтернатива е бадемовото млеко. Бадемовото млеко е ниска гликемиска алтернатива на оризовото млеко и не предизвикува проблеми со нивото на хормоните како што тоа го прави млекото од соја. Тоа може да се користи наместо обичното млеко за секакви рецепти и пецива. Бадемовото млеко е лесно да се направи и има лесен вкус.

Состојки:

  • 1 чаша органски бадеми – накиснати во текот на една ноќ (овој чекор го намалува нивото на фитати)
  • 4 чаши чиста филтрирана вода
  • лист од ванила (опционално)
  • мед или стевиа (опционално)

Инструкции:

  • Потопете ги бадемите најмалку 12 часа во вода со ½ лажичка морска сол. Ова е важен чекор, бидејки ги разградува инхибиторите на ензими и фитиновата киселина и се произведуваат корисните ензими во бадемите. (Забелешка: бадемите треба да се потопат во вода и пред да се јадат. Потопете ги во солена вода 12 часа, исплакнете ги и исушете ги во печка на најниската температура)
  • Исплакнете ги бадемите. Измешајте ги со чиста вода во блендер.
  • Мешајте ги неколку минути додека смесата не стане мазна и кремаста. (Предупредување: смесата ќе се зголеми така да бидете сигурни дека вашиот блендер не е преполнет пред да го стартувате)
  • Прецедете ја смесата во голем сад преку газа.
  • Ставете ја мешавината назад во блендер со ванила, мед, сушено овошје или друг засладувач.
  • Истурете го млекото во стаклена тегла и чувајте го во фрижидер до една недела.

 

Забелешка:

Зачувајте го пулпот од бадемите. Ставете го на мрсна хартија и оставете го да дехидрира во рерна на најниската температура додека не е сосема сув. Измешајте го во блендер или дург уред за дробење додека не се направи бадемово брашно кое може да се користи во секакви рецепти како замена за обично брашно.

Напишете коментар