Хоризонт останува во прва лига,Беласица за жал останува во трета лига

Екипата на Хоризонт Турново и следната сезона ќе игра во Првата македонска фудбалска лига, откако во реванш бараж дуелот со Гостивар забележа победа од 2:0. Првиот натпревар кој исто така се играше на неутрален терен во Пробиштип заврши без победник 1:1.

Падот на коцентрацијата на тимот на Беласица во последните минути од првиот натпревар се покажа како одлучувачки момент во остварувањето на соно за влез на струмичката гордост во Втора лига. Во Ѓорче Петров второлигашки статус за следната сезона си обезбеди Победа од Прилеп која попладнево со Беласица одигра 1:1 и со вкупни 5:2 заслужено оди во Втората лигаTurnovo leto 2013

turnovozasileno

Напишете коментар