Денеска за Ручек – Макарони со Спанаќ и Пармезан

Доколку денеска немате идеја што да подготвите за ручек еве ви мала помош од нас.

Ние за денеска избравме Макарони со пршута, спанаќ и пармезан.

 

Потребни состојки

  • 350 gr макарони по избор
  • 150 gr свеж спанаќ
  • 100 gr пармезан
  • 50 gr шери домат
  • една глава лук
  • 250 gr пршута или шунка
  • маслиново масло, сол и црн пипер

Подготовка

Насецканиот лук треба да се попржи малку во тавата, откако ќе омекне додадете го спанаќот, солта и пиперот и истите треба да се попржат уште 2-3 минути.

Тргнете ја тавата од оганот и додадете го пармезанот.

Во друга тава попржете ја пршутата и додадете го спанаќот и  лукот.

Макароните треба да варат во голема количина со солена вода , потоа процадете ги и додадете го сосот со пршута и спанаќот и пармезанот. На крајот моќете да го декорирате со шери доматите.

Имајте пријатен ручек.

Напишете коментар